Miłosz odNowa – otwarte warsztaty nie tylko dla młodzieży

Festiwal rozpoczynam od otwartych warsztatów „Miłosz odNowa”: działania inspirowane twórczością Czesława Miłosza. Partnerem wydarzenia jest Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwo Szkolne PWN.

Uczestnicy warsztatów wezmą udział w działaniach twórczych i krótkich akcjach, dla których punktem wyjścia będą utwory Czesława Miłosza. Motywem przewodnim zaproponowanych działań będzie pamięć – wątek silnie obecny w twórczości Miłosza.

Powstaną między innymi: Księga smaków i zapachów (na podstawie wiersza „Jak można zapomnieć” Cz. Miłosza), instalacja artystyczna w oparciu o „Rodzinną Europę” oraz ściana ze słowami (słowa wiersza, które zaintrygowały odwiedzających warsztaty wypisywane na kartkach i przyczepiane na kartonie, tablicy lub płótnie).

Prowadzący warsztaty: Katarzyna Grubek, Aleksandra Czetwertyńska (Centrum Edukacji Obywatelskiej) – koordynatorki programu edukacyjnego „Miłosz odNowa”.

Miłosz odNowa to wspólny program edukacyjny Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwa Szkolnego PWN prowadzony w ramach Roku Miłosza. Zachęcamy uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do poznawania twórczości i biografii Noblisty i odkrywania „swojego” Miłosza. Podróże po kulturze. W programie Miłosz odNowa zajmujemy się przede wszystkim kwestią pamięci i tożsamości w twórczości Miłosza. Nauczycielom proponujemy korzystanie z materiałów dydaktycznych opracowanych przez metodyków i znawców Miłosza publikowanych na stronie programu i w specjalnym biuletynie. Zadaniem młodzieży jest przygotowanie Święta Miłosza – lokalnego wydarzenia wokół twórczości Czesława Miłosza. Zespoły szkolne, które przygotują najciekawsze projekty wezmą udział w warsztatach w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, gdzie mieści się dworek rodziny Czesława Miłosza.

Wpis opublikowany w kategorii Aktualności. Link do wpisu permalink.

Dodaj komentarz